Na jízdě králů v Kunovicích předají Kolumbovi rytíři kalich tamnímu kostelu

Na jízdě králů v Kunovicích předají Kolumbovi rytíři kalich tamnímu kostelu

Předání kalichu římskokatolickým bratrstvem Kolumbovi rytíři, vzpomínka na pamětníka jízdy králů Juru Trubáka, formanská jízda se zápřahem z Polska či soubory z Maďarska.

Novinky letošní jízdy králů v Kunovicích se nesou v mezinárodním duchu. Mezi tu nejzajímavější patří návštěva hostů z amerického městečka West v Texasu, kteří jakožto členové Kolumbových rytířů předají Kostelu sv. Petra a Pavla v Kunovicích kalich za zemřelého rodinného příslušníka. V Česku se přitom do dneška nachází pouze jeden podobný kalich, a to v Kroměříži.

„V jejich společenství bývá zvykem symbolické předání kalichu do kostela poté, co někdo blízky z rodiny zemře. Bude nám ctí jejich dar u nás přijmout,“ prozradila zajímavost letošní jízdy králů starostka Kunovic Ivana Majíčková.

Právě Kunovice jsou totiž partnery městečka West z Texasu, kde sídlí početná československá menšina, mezi jinými i fandové jízdy králů manželé Podsedníkovi. „Bohužel pan Podsedník zemřel, tak se rodina rozhodla věnovat kalich právě do Kunovic,“ dodala Ivana Majíčková.

Mimo toto zajímavé obohacení nedělní mše svaté, při níž má dojít k předání kalichu, se letošní jízda králů může pochlubit také Jožkou Černým, který se představí v sobotu večer u programu Na krála, matičko, na krála!, vernisáží výstavy Vladimíra Wagnera Křížové cesty či hosty z Polska a Maďarska.

Svoji první tiskovou konferenci o jízdě králů v Kunovicích si odbyl i letošní král Adam Škrášek.
Foto: Deník / Vojtěch Trubačík


Zdroj: https://slovacky.denik.cz/zpravy_region/na-jizde-kralu-v-kunovicich-predaji-kolumbovi-rytiri-kalich-tamnimu-kostelu-20180510.html